Alternatywne drewniaki. Projektantka stworzyła u nas nowy styl obuwia i wygrała

Autorska technologia, naturalny charakter, duża użyteczność - to wszystko łączą w sobie Skleyaki  - obuwie o innowacyjnej podeszwie, które powstało w naszym FabLabie. Ich autorka Sylwia Klecha zwyciężyła nimi w konkursie Young Design 2018.

44593720_1122750117882189_7660154097462411264_n.jpg

Sylwia spędziła w FabLabie dwa miesiące na eksperymentach swojej technologii oraz kolejnych pięć na prototypowaniu obuwia. Innowacja Skleyaków kryje się w wykonanej z materiału warstwowego podeszwie. Zastosowano w niej technologię przemiennego nacinania w drewnianej sklejce olchowej.

To autorska technologia  produkcji podeszw w pełni wymyślona przez Sylwię. Obok prac w FabLabie, przeprowadzała badania wytrzymałości w Instytucie Przemysłu Skórzanego w Krakowie, gdzie obecnie pracuje jako projektant-konstruktor obuwia.

Metody nacinania sklejki i technologiczne wykorzystywanie wycinarki laserowej zgłębiałam w FabLabie w Niemczech, gdzie byłam na stypendium. Po powrocie musiałam wymyślić pracę dyplomową, od razu wiedziałam, że bez względu na temat, chcę ją wykonać w oparciu o te technologie. FabLab Kraków chętnie zaprosił mnie do pracy nad dyplomem. Tak zaczęły się moje eksperymenty - wspomina Sylwia.

Projektantka doszła do wniosku, że buty są tym, co ją interesuje w projektowaniu najbardziej, więc zaczęła od planowania, w jakim elemencie obuwia może wykorzystać zgiętą sklejkę. Ze względu na praktyczne właściwości wybrała podeszwę - zastosowana metoda umożliwia bowiem uginanie w taki sposób, w jaki pracuje stopa. Rozwiązanie świetnie się sprawdziło.

Oprócz autorskiej technologii, warto docenić ekologiczne podejście Sylwii.  Ekologia bowiem była mocną inspiracją, chciałam w pełni wykorzystać naturalne zasoby, bo leży mi to na sercu. Wcześniej studiowałam na wydziale biotechnologii i ogrodnictwa. W XXI wieku to w takim duchu powinno się projektować produkt, myśleć o cyklu jego życia - przekonuje.

Skleyaki zostały docenione nie tylko przez użytkowników, którzy je testowali, ale też przez jury konkursu Young Design 2018, przyznające stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. złotych. Young Design to pierwszy w Polsce program stypendialny przeznaczony dla studentów i absolwentów uczelni kształcących w kierunku wzornictwa.

Zawsze jak komuś tłumaczę, czym są Skleyaki, to mówię, że to alternatywne drewniaki. Natomiast według użytkowników jest to coś bardziej niezwykłego, wokół czego rodzi się odrębny styl letniego obuwia - podkreśla projektantka. - Bez krakowskiego FabLabu to by się nie udało. Wiele osób zaangażowało się w ten projekt: z chęcią pomagali, realizując tam swoje własne hobby.

sylwia.jpg