Domowe mydło

Moja żona postanowiła w tym roku obdarować całą rodzinę ręcznie wykonanymi prezentami. Początkowo planowała wykonać zapachowe świeczki, jednak po wstępnym researchu typ padł jednak na domowej produkcji mydło.

Przepis pochodził z tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=HIUlkw6Az3Q&t=58s

Okazało się że ceny potrzebnych produktów są naprawdę obiecujęce i można się we wszystkie zaopatrzyć w jednym z internetowych sklepów.

Wybór padł na:

https://www.ecoflores.eu/pl/c/Baza-mydlana/59/

No i tutaj pojawił się problem foremek. Można oczywiście użyć czegoś co znajdzie się w każdym domu. Np. foremek do muffinek, lub nawet małych miseczek. Ja zaoferowałem że wykonam formę własnoręcznie.

Na ThingVerse mnóstwo jest gotowych projektów do wydrukowania 3D ja wybrałem ten. Podstawowy. W opcji na jedną kostkę.

https://www.thingiverse.com/thing:1810376

Projekt zmodyfikowałem za pomocą SketchUpa. Dodałem na dnie emblemat z śniegowym bałwanem grubości 2mm. Drukowanie zajęło jakieś 3,5h. Foremka jest trochę duża. Jednak dzięki temu można robić kostki różnej wielkości. Po wydrukowaniu foremka wyglądała tak:

IMG_20171115_204936.jpg

Teraz wystarczyło tylko wlać do niej przygotowaną zgodnie z przepisem masę i odstawić do wystygnięcia. Na początku po prostu w temperaturze pokojowej. Następnie można wystawić za okno lub do lodówki. Aby łatwo było nam je wyjąć dobrze jest poczekać aż porządnie wystygnie.

Wyjęcie jednak okazało się nie być tak proste, wsparliśmy się suszarką (którą ogrzaliśmy formę) oraz młotkiem, którym stukaliśmy w odwróconą do góry dnem foremkę z mydłem. Kilka minut i jest! Efekt był zaskakująco dobry:

FB_IMG_15107754747255014.jpg

Zimowy grawerunek (który nomen omen jest emotką z Unicode) wygląda profesjonalnie i pogodnie.